Resultat Ölands Kyrkstafett

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2018

Datum: Lördag 5 maj Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF
Tävlingsplats: Hamnplan, Färjestaden Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Antal lag: 93 st. Väder: Sol/moln, 15°C och svag vind.

Totalt Sorterat per sträcka Sorterat per lag

Synpunkter på resultaten är välkomna till friidrott@hogbyif.se

Pl # Öppen klass 67,4 km  
1 1 Högby IF, lag 1 3:43:22 3:19
2 3 Hossmo RC 3:55:29 3:30
3 4 Team Blekinge Herr 4:04:24 3:38
4 2 Klubblösa IF 4:04:49 3:38
5 5 Ocab RC 4:12:51 3:45
6 6 Högby IF, lag 2 4:13:01 3:45
7 8 Kalmar Sim & RC Triathlon 4:29:50 4:00
8 7 Glasrikets RC Nybro 4:31:40 4:02
9 9 Ålems OK 4:35:58 4:06
10 53 Mörbylånga GoIF 4:38:07 4:08
11 10 Elite RC 4:39:03 4:08
12 24 Kalmar RC Triathlon 4:41:24 4:11
13 57 Samlaget RC 4:48:15 4:17
14 23 Högby IF, lag 3 4:53:26 4:21
15 60 Team Blekinge Mix 4:53:51 4:22
16 30 Mycket Gutt IF 4:54:31 4:22
17 27 Kung CG's 4:56:17 4:24
18 29 Gott och blandat 5:01:19 4:28
19 58 Slimos löpargrupp 5:01:21 4:28
20 52 Målilla Mörlunda Ski 5:02:50 4:30
21 51 Meridium AB 5:06:01 4:32
22 25 Kalmarhem 5:08:15 4:34
23 62 Team Saxnäs 5:10:14 4:36
24 12 Bilkompani Kalmar 5:16:16 4:42
25 26 Krogsered, vi springer för skojs skull 5:17:45 4:43
26 18 Föra AIK Lag 1 5:18:12 4:43
27 21 Heelstriker RC 5:18:38 4:44
28 17 Färjestadens Motions IF Triathlon 5:18:39 4:44
29 15 Flygt IF / Xylem 5:20:29 4:45
30 59 Stagneliusskolan 5:21:43 4:46
31 19 Gokart Öland/Handlarn Bremerlyckan 5:29:32 4:53
32 63 Håkans pojkar 5:35:47 4:59
33 54 Rubber boys & girls 5:36:26 4:59
34 16 Färjestadens Motion IF 5:40:51 5:03
35 11 Ambulansen Öland 5:46:41 5:09
36 22 Hemsjukvården 5:57:45 5:18
37 55 Rälla Rebel Runners 5:59:19 5:20
38 61 Team Lnu 6:05:39 5:26
39 56 S+9=ÄLVA 6:07:14 5:27
40 14 Emmaboda Hc 6:09:07 5:29
41 13 Borgholms hjältar 6:14:51 5:34
42 50 Löparkamraterna 6:17:16 5:36
43 20 Gott & Blandat 6:21:42 5:40
  28 Lackeby AB Ej start  
  64 Böda/Högby fotboll Ej start  
         
Pl # Damklass 67,4 km
1 76 Team Blekinge Dam 4:51:56 4:20
2 75 Högby IF, Dam 1 4:55:25 4:23
3 77 Tjust Bike & Running Club, Dam 5:02:03 4:29
4 78 Glasrikets RC, Dam 5:23:41 4:48
5 80 Högby IF, Dam 2 5:54:24 5:15
  81 Ocab RC Dam Ej start  
         
Pl # Korta banan 23,5 km
1 132 Team Maxi Kalmar 1:29:33 3:48
2 91 Persnäs AIF 1:30:57 3:52
3 118 Kalmar Stängsel & Transporter AB 1:39:43 4:14
4 143 Ölands Bank 1:40:48 4:17
5 141 WSP LAG 1 1:42:19 4:21
6 109 Glasrikets RC Nybro ungdom 1:44:06 4:25
7 127 Rejlers Kalmar 1:44:51 4:27
8 117 Kalmar Sim & RC Triathlon 1:45:33 4:29
9 114 Kalmar insats pluton. 1:46:18 4:31
10 108 GAIF -05 1:46:51 4:32
11 119 Knowly Running Team 1:47:07 4:33
12 144 Högby IF, ungdom 2 1:47:16 4:33
13 142 ZIWA/SECO 1:47:53 4:35
14 110 Helgessons 1:47:55 4:35
15 134 Team Sjötand 1:48:11 4:36
16 113 IK Tuna Södra 1:48:48 4:37
17 106 Bostorparna 1:48:55 4:38
18 130 Team Holmgrens 1:49:11 4:38
19 123 Norden Machinery 1:49:44 4:40
20 111 Högby IF, ungdom 1 1:50:12 4:41
21 135 Team Svea 1 1:50:41 4:42
22 104 Barnkliniken lag 2 1:52:22 4:46
23 101 Atrio arkitekter 1:52:35 4:47
24 102 BaraSpring 1:53:21 4:49
25 126 PTÖ 1:54:33 4:52
26 116 Kalmar RC Triathlon 1:57:39 5:00
27 138 TTM Energi 1:57:58 5:01
28 129 Swestål 1:59:03 5:03
29 122 Mörbylånga Hälsocentral 1:59:13 5:04
30 103 Barnkliniken lag 1 1:59:21 5:04
31 139 Vanserum RC RÖD 2:01:29 5:10
32 112 Högsrums FF gympan 2:01:36 5:10
33 124 Pink Ladies 2:02:41 5:13
34 140 Vanserum RC BLÅ 2:03:10 5:14
35 131 Wellnes studio 2:05:33 5:20
36 121 Svenska Kyrkan södra Öland 2:06:45 5:23
37 115 Kalmar OK lag Antikrundan 2:06:58 5:24
38 125 Pompommarna 2:08:03 5:26
39 136 Team Svea 2 2:09:07 5:29
40 107 Föra AIK Lag 2 2:09:24 5:30
41 145 Målilla Mörlunda Ski, Dam 2:10:48 5:33
42 128 Stagneliusskolan 2:12:22 5:37
43 120 Lerkaka IF 2:13:41 5:41
44 105 Bland Boys RC 2:16:16 5:47
45 137 Tomtebos hjältar 2:25:24 6:11