Resultat Ölands Kyrkstafett

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2016

Datum: Lördag 30 april Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF
Tävlingsplats: Hamnplan, Färjestaden Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Växlande molnighet, 10°C, måttlig sydöstlig vind.
Antal lag: 112 st startande, näst högsta sen 1998 (efter 117st 2014).

Totalt Sorterat per sträcka Sorterat per lag


Tyvärr missades 11st lagtider i Algutsrum, maila gärna friidrott@hogbyif.se med egna löptider till eller från Algutsrum, eller om ni vet att ni växlade strax före/efter något annat lag i Algutsrum.

Pl # Öppen klass 67,4 km  
1 2 Spårvägen FK 3:34:53 3:11
2 1 Högby IF, lag 1 3:40:26 3:16
3 5 IK Sisu Herr 4:00:04 3:34
4 6 Högby IF, lag 2 4:01:30 3:35
5 3 Team Blekinge 4:04:09 3:37
6 17 Hossmo RC 4:06:30 3:39
7 4 Klubblösa IF 4:07:24 3:40
8 9 Glasriket RC Blå 4:11:06 3:44
9 47 Ocab RC Herr 4:11:56 3:44
10 7 Ålems OK Herr 4:16:26 3:48
11 10 Kalmar RC Triathlon 4:21:48 3:53
12 24 Mycket Gutt IF 4:35:42 4:05
13 12 Högby IF, lag 3 4:36:42 4:06
14 27 FBC Kalmarsund, Herr 4:42:11 4:11
15 20 Persnäs AIF 4:43:21 4:12
16 16 Mörbylånga GOIF 4:44:59 4:14
17 21 Böda/Högby fotboll 4:46:32 4:15
18 8 IK Akele 4:47:23 4:16
19 23 Elite RC 4:51:39 4:20
20 13 Målilla Mörlunda SKI 4:51:55 4:20
21 38 Samlaget RC 4:59:28 4:27
22 14 Läckeby Products AB 5:00:09 4:27
23 43 Ispeudde Running Club 5:00:26 4:27
24 36 Rubber Boys 5:02:06 4:29
25 15 Team Gylfes A&B-lag, by Joggen AB 5:03:20 4:30
26 35 Connys Älgar 5:03:21 4:30
27 48 Heelstriker RC 5:04:20 4:31
28 26 Team Stranda 5:06:07 4:33
29 31 AUDI Kalmar 5:06:53 4:33
30 33 Kalmar/Öland Airport 5:07:03 4:33
31 28 FBC Kalmarsund, Ungdom 5:07:57 4:34
32 37 Näsgatan RC 5:09:48 4:36
33 19 Föra AIK lag 1 5:11:31 4:37
34 41 Team Sjöbris 5:11:38 4:37
35 11 Glasriket RC Gul 5:12:01 4:38
36 25 SWECO 5:12:09 4:38
37 40 Flygt IF/ XYLEM 5:15:20 4:41
38 22 Håkans pojkar 5:18:21 4:43
39 34 Länsförsäkringar Kalmar 5:18:27 4:43
40 29 Socialförvaltningen Kalmar 5:18:53 4:44
41 39 Stagneliusskolan 5:21:57 4:47
42 42 MDBOBB Ätran 5:26:54 4:51
43 18 RogersBilEl & Service AB 5:33:59 4:57
44 30 Gunnarsmo Hundpensionat 5:34:10 4:57
45 46 Lag P & E 5:34:53 4:58
46 45 AVENT 5:40:57 5:04
47 44 Färjestadens Motion 5:41:16 5:04
48 32 Kalmar Stängsel & Transport 5:50:11 5:12
49 50 Löparkamraterna 5:50:38 5:12
50 49 Högsrums FF Gympan 5:55:36 5:17
         
Pl # Damklass 67,4 km
1 71 Högby IF, damlag 1 4:39:32 4:09
2 77 Team Blekinge, damer 4:52:40 4:21
3 78 Ocab RC Dam 5:02:36 4:29
4 72 Kalmar RC Triathlon, damer 5:08:06 4:34
5 73 Tjust Bike & Running Club Dam 5:17:38 4:43
6 76 Ålems OK Dam 5:20:29 4:45
7 79 IK Sisu Dam 5:21:03 4:46
8 74 Målilla Mörlunda SKI, damer 5:22:28 4:47
9 75 Högby IF, damlag 2 5:35:02 4:58
         
Pl # Korta banan 23,5 km
1 82 Emmaboda Verda OK 1 1:29:07 3:47
2 94 Södra Vedbo Löpargille 1:29:37 3:48
3 84 Kalmar OK 1:34:44 4:01
4 81 Lag Petersson 1:35:38 4:04
5 119 Kalmar Sim & Triathlon lag 3 1:37:37 4:09
6 121 Emmaboda Verda OK 2 1:40:45 4:17
7 128 Snabba Tjejer 1:42:34 4:21
8 123 Westmannia Friidrott o Skidor 1:42:53 4:22
9 85 Högby IF, Pojkar 1:43:38 4:24
10 93 WSP´s hjältar 1:43:50 4:25
11 96 Brand & Riskanalys 1:43:54 4:25
12 100 Team Snedsteg 1:44:17 4:26
13 112 Lag Franssons 1:45:13 4:28
14 91 Caverion EL-VVS-VENT 1:47:49 4:35
15 115 Rejlers 1:48:01 4:35
16 127 Gokart Öland/Bremerlyckans Livs 1:48:20 4:36
17 87 Väpnargatan 1:48:30 4:37
18 98 FIKS Kalmar 1:49:29 4:39
19 130 IK Tuna Södra 1:49:36 4:39
20 133 Barnkliniken 1:50:09 4:41
21 113 KHS 1:50:45 4:42
22 88 Algutsrums IF – 05 1:50:49 4:42
23 116 Kalmar OK:s ungdom 1:52:28 4:47
24 126 Kung fu Kalmar 1:52:31 4:47
25 131 ZIWA 1:52:37 4:47
26 89 Team Sjötand 1:52:42 4:47
27 83 Atrio 1 1:52:59 4:48
28 99 Tengbom Arkitekter 1:53:57 4:50
29 124 Majo Bygg 1:53:59 4:51
30 114 Glömminge Skola 1:54:04 4:51
31 92 Atrio 2 1:55:07 4:53
32 95 Team Mr Cap 1:55:17 4:54
33 120 The Believers 1:55:38 4:55
34 122 Glasriket RC Vit 1:55:57 4:56
35 111 Lag Norden 1:56:01 4:56
36 125 Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå 1:56:11 4:56
37 132 Familjen Asteberg 1:56:41 4:57
38 108 En rolligare och friskare bank 1:57:58 5:01
39 118 Kalmar Sim & Triathlon lag 2 1:59:46 5:05
40 106 Svenska Kyrkan Södra Öland 2:00:05 5:06
41 97 Svensk Fastighetsförmedl. Kalmar/Öland 2:00:09 5:06
42 101 Team Spirit 2:01:37 5:10
43 110 Vanserums RC 2:02:12 5:11
44 104 Ölands Folkhögskola 1 2:02:57 5:13
45 107 Hälsa Ölands Bank 2:03:09 5:14
46 109 Högsrums FF Gympan 2 2:03:59 5:16
47 129 KalmarHem AB 2:04:36 5:18
48 103 Deffarna Lag 2 2:06:30 5:22
49 105 Ölands Folkhögskola 2 2:06:33 5:23
50 117 Kalmar Sim & Triathlon lag 1 2:11:29 5:35
51 86 Bland Boys RC 2:12:22 5:37
52 102 Deffarna Lag 1 2:13:24 5:40
53 90 Föra AIK lag 2 2:19:46 5:56