Resultat Ölands Kyrkstafett

2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2010

Datum: Lördag 8 maj Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF
Tävlingsplats: Köpstaden, Färjestaden Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Mulet, lätt regn, måttlig nordlig vind och +5°C

Lagresultat

  Öppen klass    
1. IK Akele, lag 1 3.32.18 3.23
  Robert Toss, Erik Andersson, Johan Hydén, Erik Martinsson,
Svend Jacobsen, Adrian Dahlquist, Jonas Schedin, Ismail Muktar Sharif,
Staffan Johansson, Henrik Johansson, Lukas Gustavsson
2. Högby IF, lag 1 3.36.50 3.27
3. Klubblösa IF 3.47.25 3.37
4. Högby IF, lag 2 3.58.30 3.48
5. IK Sisu Nässjö 4.01.24 3.51
6. Kalmar OK, lag 1 4.10.41 3.59
7. SLK Oxelösund Ännu yngre 4.13.20 4.02
8. Apostlahästarna 4.19.07 4.07
9. Kalmar RC, lag 1 4.19.42 4.08
10. Högby IF, lag 3 4.24.02 4.12
11. SLK Oxelösund Ungdom 4.28.05 4.16
12. Glasrikets RC 4.28.14 4.16
13. Målilla Mörlunda SKI 4.36.35 4.24
14. IK Akele, lag 2 4.37.14 4.25
15. Färjestadens IBK 4.40.03 4.27
16. Electra 4.41.23 4.29
17. Böda/Högby Fotboll 4.41.41 4.29
18. Kyrkråttorna 4.42.05 4.29
19. Högsrums FF 4.42.32 4.30
20. Team Sjöfartshögskolan 4.43.30 4.31
21. Ett kopiöst genomtänkt lag 4.43.43 4.31
22. Växjö LK 4.46.35 4.34
23. Vatten & Samhällsteknik AB 4.46.43 4.34
24. Team Skärgården 4.47.15 4.34
25. Föra AIK 4.48.15 4.35
26. Sju sorters friskvård 4.55.12 4.42
27. Team Akuten Västervik 4.56.32 4.43
28. Linnés lakejer 5.03.49 4.50
29. Team Ale 5.06.40 4.53
30. HAIK 5.09.48 4.56
31. ATRIO Arkitekter Kalmar AB 5.10.29 4.56
32. Ekonomihuset Öland 5.11.42 4.58
33. Färjestadens Motion 5.13.01 4.59
34. SBK - Kalmar Kommun 5.15.31 5.01
35 Lantmäteriet 5.18.11 5.04
36 Löparkamraterna motionera mera 5.18.53 5.05
37 Högby IF, lag 4 5.19.51 5:05
38 Kroppkakans vänner 5.20.30 5:06
39 Friskvårdstimme blott ett minne 5.29.12 5:14
       
  SK Graal dns  
  Kalmar OK, lag 2 dns  
  AL.JKPG dns  
  Lars Kaggskolan dns  
       
  Damklass    
1. Högby IF, damlag 1 4.21.55 4:10
  Beatrice Odén, Elenor Nilsson, Ida Nilsson, Jessica Gylfe,
Camilla Persson, Linda Fredriksson, Katarina Nilsson, Isabell Fungbrandt,
Lotta Nyberg, Iréne Rohde, Camilla Peterson
2. IK Akele, Damer 4.29.14 4:17
3. Målilla Mörlunda SKI, Damer 4.52.05 4:39
4. Högby IF, damlag 2 5.10.23 4:56
       
       
  Korta banan    
1. Nybro Brottningssällskap 1.30.31 3:50
  Viking Petersson, Petter Wennerlund, Germund Petersson,
Åsa Petersson, Vidar Petersson, Samuel Petersson
2. IK Tuna Södra 1.38.45 4:11
3. Stuveryd 1.44.20 4:25
4. Barometern 1.50.17 4:41
5. Stagneliuskolan 1.53.01 4:47
6. O2, Vindkompaniet 1.54.07 4:50
7. Glömminge Skola 1.54.52 4:52
8. Växjö LK 1.56.37 4:57
9. Föra AIK barn/ungdom 1.59.27 5:04
10. Strandskatan 2.09.19 5:29
11. Ölands Smedby Veterantjejer 2.11.47 5:35
12. Föra AIK dam 2.12.50 5:38
13. Trivsel med Ahlsell 2.21.13 5:59
14. Högby IF, lag 7 2.25.27 6:10
15. Arion Lusitanicus 2.27.39 6:16
       
       
Hästklass (red korta banan)
1. Glömminge Hästgård 1.31.21 3:52