Resultat Ölands Kyrkstafett

2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2009

Datum: Lör 9 maj
Start/mål: Ölands Köpstad, Färjstaden
Tävlingsledare Carl-Gustaf Nilsson
Speaker: Jessica Lindén
Väder: Växlande molnighet, 15°C, blåsigt

Lagresultat
   
Sträckresultat Sorterat per...
Öppen klass: Sträcka | Lag
Damklass: Sträcka | Lag

Lagresultat

Plac.   Sluttid km-tider Efter vinnaren Mellen lagen
  Öppen klass        
1. IK Akele 3.35.39 03.26    
  Johan Hydén, Hannes Wikander, Adrian Dahlqvist, Tore Wikander, Svend Jacobsen, Henning Tunek,
Nicolas Pirot, Staffan Johansson, Jonas Pettersson, Ismail Muktar Sharif, John Hansson
2. Högby IF, lag 1 3.37.26 03.27 (0.01.47) (01.47)
3. Västerviks konferens & Eventbyrå 3.50.34 03.40 (0.14.55) (13.08)
4. Kalmar OK, lag 1 3.55.09 03.44 (0.19.30) (04.35)
5. Oskarshamns SK 3.56.45 03.46 (0.21.06) (01.36)
6. Högby IF, lag 2 3.57.49 03.47 (0.22.10) (01.04)
7. Målilla Mörlunda SKI 4.12.11 04.01 (0.36.32) (14.22)
8. Kalmar RC 4.13.30 04.02 (0.37.51) (01.19)
9. IK Sisu Nässjö 4.14.46 04.03 (0.39.07) (01.16)
10. IK Akele motion 4.18.06 04.06 (0.42.27) (03.20)
11. SLK Oxelösund Ungdom 4.22.28 04.10 (0.46.49) (04.22)
12. Högby IF, lag 3 4.22.59 04.11 (0.47.20) (00.31)
13. Böda/Högby Fotboll 4.24.28 04.12 (0.48.49) (01.29)
14. Eksjö Södra IK 4.24.41 04.13 (0.49.02) (00.13)
15. Team Z 4.28.46 04.16 (0.53.07) (04.05)
16. Färjestadens IBK 4.29.13 04.17 (0.53.34) (00.27)
17. Apostlahästarna 4.36.36 04.24 (1.00.57) (07.23)
18. SLK Oxelösund Ungdom + Coach 4.39.55 04.27 (1.04.16) (03.19)
19. IK Tuna Södra 4.43.10 04.30 (1.07.31) (03.15)
20. Sweco 4.45.42 04.33 (1.10.03) (02.32)
21. Högsrums FF 4.47.48 04.35 (1.12.09) (02.06)
22. Föra AIK 4.49.13 04.36 (1.13.34) (01.25)
23. Kalmar OK, lag 2 4.49.21 04.36 (1.13.42) (00.08)
24. Länsstyrelsen Kalmar 4.49.24 04.36 (1.13.45) (00.03)
25. Team Sjöfartshögskolan 4.49.58 04.37 (1.14.19) (00.34)
26. Electra 4.52.01 04.39 (1.16.22) (02.03)
27. Högby IF, lag 4 4.52.08 04.39 (1.16.29) (00.07)
28. ATRIO arkitekter AB 4.59.07 04.45 (1.23.28) (06.59)
29. Team Akuten Västervik 5.04.22 04.50 (1.28.43) (05.15)
30. Lantmäteriet 5.06.35 04.53 (1.30.56) (02.13)
31. Vatten & Samhällsteknik AB 5.10.46 04.57 (1.35.07) (04.11)
32. Färjestadens Motion 5.19.15 05.05 (1.43.36) (08.29)
33. Lars Kaggskolan 5.20.56 05.06 (1.45.17) (01.41)
34. Ekonomihuset på Öland 5.37.28 05.22 (2.01.49) (16.32)
 
  Jordlöparna dns      
  Team Steam dns      
 
  Damklass        
1. Högby IF, Damer 4.20.49 04.09    
  Lotta Nyberg, Linda Fredriksson, Ida Nilsson, Sofia Asplund, Camilla Peterson, Irené Rohde,
Katarina Nilsson, Camilla Persson, Johanna Nilsson, Lena Thor, Jessica Gylfe
2. IK Akele, Damer 4.26.34 04.14 (0.05.45) (05.45)
3. Målilla Mörlunda SKI, Damer 4.46.45 04.34 (0.25.56) (20.11)
4. Högby IF, lag 2, Damer 5.15.42 05.01 (0.54.53) (28.57)
5. Kalmar OK, Damer 5.23.40 05.09 (1.02.51) (07.58)
6. Ölands Smedbys Veterantjejer 5.55.04 05.39 (1.34.15) (31.24)
           
  Korta banan        
1. IFK Växjö 1.22.54 03.31    
  Robin Lindgren, Simon Kempinsky, Tawakal Abdikar, Eik Wesslund, Elias Blomstrand, Efraim Jovlund
2. Persnäs AIF 1.33.27 03.58 (0.10.33) (10.33)
3. Glasrikets RC, Grön 1.39.47 04.14 (0.16.53) (06.20)
4. Glasrikets RC, Röd 1.42.33 04.21 (0.19.39) (02.46)
5. Glasrikets RC, Gul 1.42.49 04.21 (0.19.55) (00.16)
6. John Bauer Gymnasiet 1.42.53 04.22 (0.19.59) (00.04)
7. Glasrikets RC, Blå 1.46.04 04.30 (0.23.10) (03.11)
8. Lingonben 1.48.43 04.36 (0.25.49) (02.39)
9. o2 Vindkompaniet AB 1.50.43 04.41 (0.27.49) (02.00)
10. Djurängsskolan 1.52.49 04.47 (0.29.55) (02.06)
11. EB Styrka och Motion 2.03.23 05.14 (0.40.29) (10.34)
12. Lövström-Lindquist 2.09.30 05.29 (0.46.36) (06.07)
13. Hushållningssällskapet 2.09.46 05.30 (0.46.52) (00.16)
14. Barometern 2.13.53 05.40 (0.50.59) (04.07)
15. Trivsel med Ahlsell 2.22.57 06.03 (1.00.03) (09.04)
16. Högby IF 2.23.29 06.05 (1.00.35) (00.32)