2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002


Resultat Lilla Kyrkstafetten 2014

Datum: Onsdag 7 maj
Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF
Tävlingsplats: Sjöbergs äng, Färjestaden
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Mulet, regnstänk och 8°C

Vinnare i lottdragningarna:
Kalmar FF hemmamatch: Färjestadens Skola, Lag 5:1
Äventyrsbadet: Glömminge Skola, lag 4:1

Plac. Årskurs 1 Tid
1. Torslunda Skola 19.39
  Hugo Petersson, Emil Hesselmark, Saga Nord, Emilia Ringdahl Karlsson, Ellen Bergqvist Martinsson, Hilding Brynielsson, Molly Ringdahl Karlsson, Ingrid Johansson
2. Glömminge Skola, lag 2 20.09
3. Glömminge Skola, lag 1 20.13
     
  Årskurs 2 Rekord
1. Lindöskolan 17.17
  Olle Thornell, Vilma Kullman Larsson, Edvin Gustafsson Thomasson, Wanda Larsson, Albin Gefvert, Nina Kärredal, Lowe Torsund, Alva Petersson
2. Glömminge Skola, röd 18.33
3. Torslunda Skola 19.08
4. Glömminge Skola, grön 19.40
     
  Årskurs 3  
1. Djurängsskolan, Speed Shoes 38.33
  Linus Svensson, Inez Jonsson, Lukas Nordén, Tea Winblad, Anton Söderholm, Saga Wollin-Lahtz, Malte Landin, Jakob Andersson
2. Färjestadens Skola, lag 3:3 39.46
3. Färjestadens Skola, lag 3:4 41.00
4. Färjestadens Skola, lag 3:5 41.06
5. Glömminge Skola, Blixten 41.11
6. Torslunda Skola 42.31
7. Färjestadens Skola, lag 3:6 44.10
8. Glömminge Skola, Gepaderna 45.12
9. Färjestadens Skola, lag 3:1 45.37
10. Färjestadens Skola, lag 3:2 46.29
11. Djurängsskolan, the Eight Lions 52.24
12. Djurängsskolan, The Fast Pantes 53.47
     
  Årskurs 4  
1. Djurängsskolan, Team Speed 37.30
  Anton Strumpel, Amanda Bjärneroth, Noah Björk, Klara Hamari, Olle Karlsson, Ebba Lindstrand, Hampus Svahn, Max Hellström
2. Torslunda Skola 40.43
3. Glömminge Skola, lag 1 41.17
4. Glömminge Skola, lag 2 42.03
5. Färjestadens Skola, lag 4:6 42.33
6. Färjestadens Skola, lag 4:5 42.34
7. Färjestadens Skola, lag 4:2 43.18
8. Färjestadens Skola, lag 4:7 43.52
9. Djurängsskolan, Edward Blom 44.22
10. Färjestadens Skola, lag 4:4 44.29
11. Färjestadens Skola, lag 4:1 46.17
12. Färjestadens Skola, lag 4:3 46.38
     
  Årskurs 5  
1. Djurängsskolan, lag 1 35.25
  Theo Toveling, Moa Hellström, Axel von Seca, Almida Walenthin, Albin Söderholm, Saga Elmersson, Nils Ekström, Elion Spahija
2. Färjestadens Skola, lag 5:1 37.33
3. Färjestadens Skola, lag 5:5 37.36
4. Färjestadens Skola, lag 5:2 38.32
5. Torslunda Skola 39.07
6. Färjestadens Skola, lag 5:3 39.32
7. Glömminge Skola, lag 1 40.13
8. Glömminge Skola, lag 2 40.29
9. Djurängsskolan, lag 2 40.31
10. Färjestadens Skola, lag 5:4 43.08
     
  Årskurs 6  
1. Färjestadens Skola, lag 6:4 35.12
  Edwin Hildingsson, Nadja Lennartsson, Lukas Ahlberg, Hampus Gustavsson-Jantsén, Isak Larsson, Anton Persson, Tilda Valtersson, Lukas Ahlberg
2. Färjestadens Skola, lag 6:1 37.27
3. Färjestadens Skola, lag 6:3 37.35
4. Färjestadens Skola, lag 6:2 39.12
5. Glömminge Skola 39.42
6. Torslunda Skola 39.43